Waluty świata – Historia Dolara amerykańskiego

Słysząc nazwę – Dolar amerykański, zawsze przychodzi nam na myśl bogactwo i wyższy standard życia. Czym właściwie jest Dolar. Dlaczego na samą myśl o nim mocniej bije serce oraz wreszcie skąd właściwie się wziął i jaki ma ciężar gatunkowy. W niniejszym artykule odpowiemy na większość dręczących Cię pytań.

Nie każdy wie ale historia Dolara swój początek bierze w… Czechach. Związane jest to z odkrytymi tam na przełomie XV i XVI wieku ogromnymi złożami srebra. To właśnie dzięki temu szlachetnemu metalowi, ówcześni mennicy mogli pozwolić sobie na wyprodukowanie monety najwyższej jakości. Srebrny bilon zaczęto więc wybijać w miejscowości Jachymów już w 1516 roku. Przez kolejne 12 lat, kiedy mennicę przejął Ferdynand I Habsburg, zdążono wyprodukować ponad 3 miliony sztuk srebrnych monet, w tamtym czasie znanych jako guldeny lub talary jachimowskie.

Podobizna obecna na pierwszych, srebrnych monetach przedstawiała Joachima – ojca Maryi z Nazaretu. Natomiast rewers to czeski lew będący w owym czasie symbolem tamtejszej krainy.

Hiszpania jako kraj kolonialny szybko zmonopolizowała produkcję monet ze srebra przez co wyparła talary zastępując je inną walutą a mianowicie peso de ocho. Waluta ta błyskawicznie stała się najważniejszym środkiem płatniczym oraz podstawą handlu towarami w koloniach. To właśnie wtedy monety te po raz pierwszy pojawiły się na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. To tutaj w momencie uzyskania przez Stany Zjednoczone w 1776 roku, hiszpański talar stanowił oficjalną walutę i główny środek płatniczy. Z czasem jego nazwa ewoluowała na dolara hiszpańskiego. Jest zresztą o tym wzmianka w pierwszym artykule konstytucji amerykańskiej.

Pierwszego dolara w wersji papierowej wyprodukowano w 1690 roku. Dokonała tego kolonia Massechusetts. Niestety produkcja dolara papierowego przebiegła zbyt gwałtownie, gdyż poprzez zbyt dużą ilość banknotów zdecydowanie wzrosła inflacja oraz ogromne straty banków. Oficjalny zakaz drukowania dolara ogłoszono w roku 1764 a zakaz ten trwał aż do 1775 roku.

Podczas amerykańskich przygotowań do wojny, wznowiono drukowanie dolara którego nazwa w tamtym czasie ponownie ewoluowała. Tym razem stając się dolarem kontynentalnym. Ostateczna wersja dolara amerykańskiego pojawiła się w 1785 roku, kiedy to Kongres wydał zgodę na emisję nowego dolara zwanego United States Dollar. Siedem lat później dolar stał się oficjalnym środkiem płatniczym.
Dolar amerykański swój zielony kolor zawdzięcza emitowanym na początku wojny secesyjnej papierom wartościowym o kształcie małego prostokąta który z jednej strony był właśnie zielony.

Obecny dolar stanowi walutę rezerwową na całym świecie. Co ciekawe banknoty dolarowe wykonane są w aż 75 % z bawełny. Resztę stanowi len. Wymiana na rynku Forex odbywa się właśnie za pośrednictwem dolara a samych odmian dolara na świecie jest aż 50. Banknotem dolarowym o największym nominale jest banknot 10000 dolarowy.