Płatności zbliżeniowe – limity dzienne

Wprowadzone przez większość banków płatności zbliżeniowe kartą miały na celu ułatwienie klientom dokonywanie zakupów czy płatności za usługi. Nie ma potrzeby umieszczania karty płatniczej w terminalu i wpisywania kodu PIN, co skraca czas obsługi. Istnieje wiele teorii na temat bezpieczeństwa tego typu transakcji.

Limity

Systemy bankowe są jednymi z najlepiej chronionych i jeśli należycie przechowujemy karty i hasła nie niesie to ryzyka utraty środków na koncie. Płatności zbliżeniowe są możliwe w przypadku zakupów do 50 zł, nie częściej niż 3-5 razy dziennie. Oczywiście parametry te może dowolnie zmienić posiadacz karty z dostępem do bankowości elektronicznej, chociaż takich zmian dokonuje się za pośrednictwem infolinii czy w placówce banku. Najczęściej już po trzeciej operacji bezstykowej system wymusi wpisanie PIN albo umieścić kartę w terminalu.

Co w przypadku kradzieży karty?

Jeśli karta z funkcja zbliżeniowa dostanie się w niepowołane ręce osoba ta może skorzystać z płatności bez weryfikacji, ale tylko do ustalonych limitów. Przy kolejne próbie płatności system będzie wymagała podania kodu PIN. Zatem nie stracimy zbyt wiele (maksymalnie w ciągu doby 250 zł). W przypadku utraty (zgubienia czy kradzieży) warto zablokować bądź zastrzec kartę, co uniemożliwi złodziejowi korzystanie z płatności zbliżeniowych także.

Jak zadbać o bezpieczeństwo karty?

Przede wszystkim nie można jej nikomu udostępniać numeru PIN. W trakcie wpisywania go w terminalu trzeba zasłonić klawiaturę numeryczna, by nikt nie był w stanie poznać naszego PIN-u. Mikroprocesory kart zbliżeniowych są ustawione w ten sposób, by nie było możliwości kilkukrotnego jej sczytania i np. płatności za ten sam towar kilka razy. Uruchamia się i aktywuje ona na moment, po zbliżeniu (do ok. 4 cm) do terminala. Zatem nie ma mowy o przekłamaniu czy niezasadnym użyciu karty w tracie płacenia nią za zakupy/usługi.

Karty zbliżeniowe są jak najbardziej bezpieczne, co potwierdza portal https://finansiero.pl/karty-kredytowe/ – trzeba je tylko chronić, jak i inne dane wykorzystywane do wszelkich operacji z wykorzystaniem naszego rachunku i środków tam zgromadzonych.